Zima už přestala klepat na dveře a vtrhla s plnou silou do našich luhů a hájů

1 listopadu, 2017 VOLEJBAL0

Někde už dokonce najdeme i sníh, jinde si dopřáváme plnými doušky ledového větru, počasí pod psa a tmy od nevidím do nevidím. Proto možná není špatným nápadem zavzpomínat na léto a připomenout si turnaj, který se odehrál nedaleko našich hranic a možná u nás nevzbudil takovou pozornost, jako právě v rakouské metropoli a nejen tam.


Mezi 28. červencem a 6. srpnem se ve Vídni konal světový šampionát mužů i žen v čím dál více populárnějším plážovém volejbale. Mistrovství světa se hrálo na třech kurtech, přičemž centrkurt byl opravdu monstrózní a pojal více než 10 000 návštěvníků.
Celá akce byla pojata opravdu velkolepě a pravidelný návštěvník Donauinsel (jeden z Vídeňských ostrovů, kde se turnaj konal) by oblíbené místo rodinných procházek neměl šanci poznat. Pořadatelé vybudovali perfektní zázemí pro sportovce, ale i diváky, kteří mohli v areálu využít různé atrakce jako bazénky, provazové prolézačky, soutěže, gigantický nafukovací tobogán a mnoho dalších doplňkových aktivit, pokud je zrovna nezaujal jeden ze tří zápasů, které se odehrávaly paralelně. Pořadatelé mysleli opravdu na mnoho detailů, například v přestávkách kropili fanoušky spoře oděné hostesky z hasičského hydrantu. Perfektně zajištěná byla i lekářská služba. Nebezpečí úpalu či úžehu hrozilo opravdu každému a každou chvílí, proto kam se člověk podíval nalezl nejen kiosek s občerstvením, ale i pítka. Nejednomu z pánů lačných sportovního zážitku hrozila možná i srdeční příhoda v kombinaci vedra a pohledu na zápasy žen, které hrály v opravdu velmi úsporných dresech, vyjma reprezentantek Maroka, které naopak bojovaly o postup ze své skupiny v teplákové soupravě, i když velmi upnuté…
Mistrovství probíhalo uprostřed léta a času dovolených a přesto se návštvěvnost pohybovala v průměru na neuvěřitelných 17 000 návštěvníků denně! Z našeho, českého pohledu, je to číslo opravdu neuvěřitelné! Vždyť kolik lidí by v největších letních vedrech navštívilo „nějaký“ volejbal a byl ochotný utratit svou dvouhodinovou mzdu za vstupenku? Proč dvouhodinovou mzdu? Vstupenky na běžný den, kdy se hrávaly zápasy ve skupinách stál 16 €, tedy přibližně dvě hodiny práce průměrného Rakušana. Na finálový víkend můžeme částku ztrojnásobit.
Celý turnaj navštívilo za jeho deset dnů dohromady 170 000 (!!!) lidí! Rozpočet mistrovství světa byl v přepočtu přibližně 235 milionů korun! Jen pro srovnání – v roce 2015 byl rozpočet na pražské MS v hokeji rozpočet přibližně 650 milionů Kč. Největším sponzorem byl všudypřítomný klasik podobných akcí, nápojový gigant Red Bull, ale i další významné společnosti rakouského veřejného života.
Pokud lomíte rukama, že jste podobnou událost nemohli zažít, můžete být v klidu. Světovou volejbalovou asociaci pořadatelství rakušanů natolik zaujalo, že se bude šampionát v hlavním městě našich sousedů opakovat i příští léto.
Se vzpomínkou na přísloví, že s jídlem roste chuť, jsem již teď velmi zvědavý, jak bude následují ročník vypadat a čím nás pořadatelé opět překvapí.
Sluší se jen dodat, že mezi ženami zvítězila celkově německá dvojice Ludwigová / Walkenhorstová a mezi muži nenašli přemožitele brazilští kouzelníci Evandro / André Loyola.

Ondřej Cigánek

http://www.facebook.com/mezisporty

Leave a Comment