Sen co si ani nedovolili snít se stal skutečností!

17 dubna, 2018 FOTBAL0

„Fotbal nemá logiku!“ Slova klasika nejvýstižněji popisují historický počin fotbalistů Salzburgu, suveréně nejbohatšího klubu Rakouska, ale popelky mezi giganty, mezi které se vklínil v Evropské lize.

Jako by v bitvě proti jednomu vojákovi stálo 5 nebo 7 protivníků. Salzburg byl totiž s rozpočtem necelých 50 milionů Euro po Plzni druhým „nejchudším“ účastníkem vyřazovací části Evropské ligy! Dortmund má totiž rozpočet 7 x vyšší – 365 milionů Eur a Lazio „jen“ 5x – 267 milionů Eur!
Když Salzburg postoupil ze základní skupiny, bylo to příjemné a z části očekávané. Po postupu z osmifinále byli v klubu i příznivci býků nadšení, že uvidí německého giganta z Dortmundu, se kterým chtěli sehrát důstojnou partii. Výsledek? Vyprodaný stadion, který mohl přihlížet dramatu posunujícím Red Bull do čtvrtfinále Evropské ligy! Římské Lazio, které bylo Salzburským losem přiděleno, nepatří v současnosti k evropským gigantům, ale zvučné jméno rozhodně stále má a pochopitelně ve čtvrtfinálovém dvojzápase bylo favoritem. V prvním zápase svou roli skutečně Lazio potvrdilo a porazilo rakouský klub 4:2. V prvním poločasu odvety nic nenasvědčovalo tomu, že by římští měli mít problémy s postupem, ač se hrál pěkný fotbal z obou stran. Ve druhé půli, kdy nejlepší střelec modrobílých Ciro Immobile vstřelil branku, bylo už vše jasné a Lazio bylo krůček od postupu. Salzburg totiž musel ve zbývajících 35 minutách zápas otočit a vstřelit minimálně 3 góly, což se ve fotbale nestává příliš často. Zázraky se ovšem dějí! Domácí totiž bleskurychle vyrovnali a po 20 minutách náporu vstřelili druhý gól! Za dalších 164 sekund(!!!) už vedli 4:1! Neuvěřitelný, galaktický, vesmírný výkon! Těžko se hledají slova pro to, co se tu noc stalo! Takový zápas člověk vidí snad párkrát za život! Římané byli zoufalí, nevěděli, co se to děje. Byli doslova jako opaření a to samé se dá říci o jejich fanoušcích, kterých do Salzburgu dorazilo kolem 3000. Domácí příznivci i fotbalisté samotní začali tušit, že se rodí něco velikého. Lazio po zoufalém náporu, který domácí bez větších potíží pacifikovali, odešli ze zápasu poražení a snad dodnes nemohou uvěřit, co se to vlastně stalo. Ač málokdo má rád klišé, nemohu nenapsat, že zápas končí po 90. minutách a nic není nemožné! I díky sportu si to můžeme uvědomovat v běžném životě, kdy je před námi „předem ztracená“ a „bezvýchodná“ situace. Také díky hochůch ze Salzburgu můžeme vidět, že se člověk nikdy nesmí vzdát předem a bojovat i proti obrům! Již před časem jsem zde psal, že Salzbug půjde daleko. Už teď se dostal tam, kde nikdy žádný rakouský klub nebyl. V semifinále proti Olympique Marseille nebude rozhodně bez šance. Má intuice mi říká, že tento rok bude mít Evropská liga opět nečekaného vládce – FC Salzburg!