FC Salzburg – Vitória SC Guimaraes (6 474 diváků)

24 listopadu, 2017 FOTBAL0

Koncem roku jsem dostal možnost pracovně navštívit Solnohrad, u nás známější jako Salcburk. Nádherné město s velmi dlouhou historií, specifickou architekturou, známým hradem Festung a krásnou přírodou v okolí. Ach, ještě teď mi plesá srdce, když si na to město vzpomenu.


Jakéžto má obyčejný člověk jako já takové štěstí, když může spojit výlet do těchto končin s kulturním vyžitím, čti – pro nás sportovní fanatiky – FOTBAL! A ne ledajaký, špičkový fotbal! Evropská liga se tu hraje pravidelně. Aby ne, když majitel klubu doslova lije peníze do své hračky.
Zajímavostí je, že ač v rakouské lize hraje klub s celým názvem a to FC Red Bull Salzburg, v evropských pohárech smí hrát pouze jako FC Salzburg, protože reklamní partner a jeho jméno musí být ve spojení s klubem delší dobu (jakou, to určuje UEFA). Salcburk hraje ve své Red Bull aréně, která na mě na první pohled nepůsobí kdovíjak velkolepě. Aréna je však naprosto účelná, s poměrně strmými tribunami. Možná proto nevypadá jako stánek s velkou kapacitou, přesto pojme přes 30 000 diváků.
Red Bull vytrvale bojuje s nepříliš vysokým zájmem diváků a nemá velkou fanouškovskou základnu. Současný majitel totiž v roce 2005 převzal místní tradiční klub Austria Salcburk, který se delší čas potýkal s finančními problémy. Většina fanoušků se s tímto scénářem nemohla smířit. Z toho plyne setrvalý úbytek diváků a průměrná návštěvnost klesla z 16000 na současných 7200 kusů na jeden zápas.
O kvalitě místních býků svědčí i pravidelný postup do jarních bojů v Evropské lize. Když nejeden český fotbalový nadšenec zaslechne něco o Rakousku a fotbalu, pravděpodobně mu začne cukat v koutcích. Myslím, že neprávem. Právě Salcburk ze šesti zápasů s českými soupeři pětkrát vyhrál, jednou odešel poražen a to s celkovým skóre 23:3. Naposledy tento týden salcburští přejeli Viktorku Plzeň 5:0…
I letos Salcburk postoupil do play off, ve kterém se pokusí postoupit přes Real Sociedad. Uvidíme, jak si povede podprůměrný španělský klub se špičkovým rakouským, který válcuje v přípravných utkáních borce z našich luhů a hájů.
A Vy, prostřednictvím mě, budete u toho!

Ondřej Cigánek

http://www.facebook.com/mezisporty

Leave a Comment