Bundesliga a 2. liga v Rakousku v novém kabátu

25 června, 2018 FOTBAL0

V posledních letech můžeme napříč Evropou pozorovat trend v různých inovacích a změnách herních systémů ligových soutěží. Je to změna k lepšímu, nebo by bylo lépe zůstat při starém?


Podobný trend se nevyhnul ani Rakousku. Místní bundesliga se dlouhá desetiletí hrála pouze s 10 účastníky, kdy sestupoval vždy pouze poslední klub. Poslední sezona však pomalu připravovala diváky i samotné účastníky na skutečně Velkou červencovou fotbalovou revoluci! Nejvyšší rakouská soutěž – Bundesliga – se totiž rozšiřuje na 12 týmů. Možná se v duchu ptáte, co je to za revoluci? Akorát přibudou dvě šipky na mapě prvoligistů. Omyl – změny pokračují! V Rakousku se uplatňoval modus, kdy se všechny týmy utkali v sezoně 4x (2x doma, 2x venku). Od července 2018 budou týmy zápolit ve 22 kolech – každý s každým doma i venku. Poté se soutěž začna dělit. Prvních šest nejlepších tůmů bude zápolit o titul, Champions league a Evropskou ligu. Druhá půlka – jak pěkně v Česku říkáme „lůzrů“ bude bojovat o udržení v nejvyšší soutěži, ze které sestupuje pouze jeden tým a… nejlepší ze skupiny o udržení může dokonce pomýšlet i na Evropskou ligu! Jakto? 7. tým po 32. kole totiž dostane šanci utkat se 4. mančaftem ze skupiny o titul. Vítěz tohoto zápasu postupuje do „finále“, ve kterém se utká se 3. týmem finálové skupiny na dva vítězné zápasy.
Na první pohled (možná i druhý) je tato forma soutěže poněkud složitá a nemusí přinést kdovíjaké větší vzrušení, než předchozí model a to z důvodu, že nasbírané body v první fázi zůstávají a nikterak se nekrátí. Teoreticky se tedy může stát, že mistr bude téměř jistý již po 22. kole a nadstavba bude takříkajíc o ničem. To samé skupina o udržení.
Také nejednoho člověka napadne, jakou budou úroveň zápasy koncem první fáze, když týmy z prostředku tabulky budou vědět, že na sestup mají velký náskok, ale na zápolení o první místo rozhodně nemají a i na 3. a 4. místo, které do letoška znamenalo kvalifikaci o Evropskou ligu mají velkou ztrátu. Nedočkáme se pak „nečekaných“ výsledků, aby tento tým zůstal raději ve skupině o udržení, ze které se paradoxně může dostat snázeji do pohárové Evropy? Soudím, že toto je ještě poněkud nedořešené.
2. Liga, jak se od letoška bude druhá nejvyšší Rakouská soutěž jmenovat bude výrazně jednodušší. Bude se hrát totiž na 30 kol, jednou doma, jednou venku každý s každým. Sestupovat však budou 3 týmy a o postup se může ucházet jeden tým z každé regionální soutěže, na které je Rakousko rozděleno. Problém však je, že drtivá většina třetiligistů nemá dostatečně kalitní zázemí a finanční prostředky, aby se 2. Ligy mohla účastnit. V praxi se tedy může brzy stát, že ař na pár výjimek bude tuto soutěž hrát většina rezervních týmů z Bundesligy.
Jako ve všem i zde musíme nechat čas a praxi, aby se ukázalo, jestli tento model a doslova revoluce bude přínosnější jak pro atraktivitu soutěží, tak i pro rozvoj mladých hráčů, o který by nám mělo jít především.
Tyto reformy jsou aktuální například i v České Republice, Slovensku a uvažuje se o nich i v jiných zemích.
Počkjeme si tedy, a pak – uvidíme!

Ondřej Cigánek
www.facebook.com/mezisporty

Není vybrán žádný galerie nebo galerie byla smazána

Leave a Comment